Problemy z pracą hydrocyklonów? - mamy rozwiązanie - Weir Minerals

Weir Minerals Poland

Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu ogólnego.

Serwis tel. +48 65 619 32 93

Weir Minerals Poland to także profesjonalny serwis. Nasze doświadczenie oraz wiedza gwarantuje...

Czytaj więcej...

Przemysł ogólny

W każdym procesie produkcji mamy do czynienia z mułem lub szlamem, których obecność wymaga...

Czytaj więcej...

Energetyka

W sektorze energetycznym rozwiązania Weir Minerals znajdują powszechne zastosowanie w...

Czytaj więcej...

Piasek i żwir

W miejscach, gdzie powstają drogi, budynki i infrastruktura, zazwyczaj potrzebne są znaczne ilości piasku...

Czytaj więcej...

Górnictwo i minerały

Nasze produkty są uznawane za wiodące na świecie w obróbce szlamu – zarówno jeśli chodzi o...

Czytaj więcej...

pompa-zanurzeniowa

Newsletter

Utrzymanie wydajności przesiewania na hydrocyklonie w zamkniętych układach mielenia może stanowić wyzwanie. Mark Schmidt, Menedżer Produktu firmy Weir Minerals Canada, podzielił się z nami swoimi radami dotyczącymi rozwiązywania najczęściej spotykanych problemów.

Gdy dzwonią do mnie klienci, żeby powiedzieć mi o swoich problemach dotyczących hydrocyklonów, prawie zawsze dotyczy to przesiewania na hydrocyklonie w układzie mielenia. Czasami hydrocyklony nie spełniają założeń dotyczących wydajności przesiewania, innym razem wymagany jest inny docelowy poziom przesiewania.

Niezależnie od Państwa celu, dzięki naszemu prawie czterdziestoletniemu doświadczeniu w zastosowaniu hydrocyklonów w przetwórstwie surowców mineralnych na świecie, możemy stwierdzić, że nie do zastąpienia jest dogłębne zrozumienie czynności niezbędnych do poprawy wydajności zespołów hydrocyklonów.

cavex services

Sterowanie wodą i ciśnieniem

Podstawowymi sposobami, dzięki którym można zmienić lub poprawić klasyfikację hydrocyklonu, jest zmiana ilości wody rozcieńczającej podawanej do cyklonu lub wyregulowanie ciśnienia roboczego hydrocyklonu.

Przesiewanie drobniejszych frakcji przez hydrocyklony wymaga zastosowania dodatkowej wody rozcieńczającej, aby zmniejszyć gęstość nadawy do cyklonu, co można również osiągnąć poprzez podniesienie ciśnienia roboczego hydrocyklonu. Klasyfikacja grubszych frakcji wymaga zmniejszenia ilości wody rozcieńczającej w misce zasilającej cyklonu, co można również osiągnąć poprzez obniżenie ciśnienia roboczego cyklonu.

Aby zmienić wydajność przesiewania, wiele osób wymienia armaturę hydrocyklonu – np. końcówkę wylewową (króciec) lub końcówkę przelewową. O ile wymiana armatury rzeczywiście ma wpływ na wydajność hydrocyklonu, zwykłe dostosowanie ilości podawanej wody rozcieńczającej i ciśnienia roboczego cyklonu zasadniczo uznawane jest za skuteczniejszy sposób na ulepszenie klasyfikacji.

Funkcja końcówki wylewowej i gęstości zawiesiny

Główną funkcją końcówki wylewowej w cyklonie jest kontrolowanie ilości wody przemieszczającej się razem z cząstkami stałymi opuszczającymi cyklon wraz z zawiesiną. Najlepszą praktyką jest zminimalizowanie ilości wody znajdującej się w zawiesinie, ponieważ zmniejsza to ilość frakcji drobnej przedostającej się do kruszarki.

Przy operacjach dotyczących metali nieszlachetnych w podstawowym układzie mielącym, hydrocyklony powinny być ustawione na wytwarzanie gęstości zawiesiny w zakresie 50-55% objętościowo. Uzyskiwanie rozcieńczonych gęstości zawiesiny cyklonu może prowadzić do nadmiernego rozdrobnienia w kruszarce, co przekłada się na straty w odzysku metali użytecznych (produktu) podczas flotacji.

Stosowanie cyklonów ze średnicami końcówek wylewowych, które są zbyt małe, może prowadzić do zatykania cyklonów i występowania w nich zjawiska sznurowania.

Kontrola końcówek przelewowych

Chociaż korzystanie z różnych wielkości końcówek przelewowych ma wpływ na klasyfikację, wpływ ten może być mniejszy niż ten wynikający z dostosowania ilości wody rozcieńczającej podawanej do hydrocyklonu czy dostosowania ciśnienia roboczego.

Głównym celem doboru końcówki przelewowej jest konfiguracja hydrocyklonu, aby mógł on radzić sobie z objętością właściwą szlamu przy określonym ciśnieniu roboczym nadawy. Zmiana końcówki przelewowej pozwala na utrzymanie ciśnienia mimo zmian w objętości szlamu.

Większość światowych producentów cyklonów z reguły zapewnia cztery do sześciu różnych rozmiarów końcówek przelewowych dla każdego rozmiaru cyklonu. Umożliwia to obsługę szerokiego zakresu przepływów przez cyklon. Pozwala to również zakładom na elastyczność w zakresie zmiany działania cyklonów w układzie mielenia w przypadku modyfikacji celów wydajnościowych instalacji.

 

Problemy wynikające z działania kruszarki

Oczywiście hydrocyklon nie jest jedynym miejscem, które należy sprawdzić podczas kontroli przesiewania w układzie mielenia.

Często podczas przeprowadzanych przez nas kontroli układu mielenia zdarzają się przypadki, w których ilość nowej nadawy do instalacji przekracza wydajność mielenia złoża przez kruszarkę na frakcję umożliwiającą cyklonom uzyskanie pożądanej klasyfikacji.

Na przykład, jeżeli układ wymaga uzyskania produktu z przelewu cyklonu wielkości 80% przechodzących cząstek wielkości „X” mikronów, nie da się osiągnąć poziomu przesiewania, jeżeli materiał wylotowy z kruszarki nie wytwarza wystarczających ilości materiału wielkości mniejszej niż „X” mikronów. Często okazuje się, że wielkość kruszarki i zainstalowana moc jest niewystarczająca do przetwarzania ilości nowej nadawy przesyłanej do kruszarki. Mogą również występować problemy z wielkością, ilością lub jakością kul i ładunku objętościowego, a nawet stanem i geometrią wykładziny ścieralnej kruszarki. Twardość rudy również ma wpływ na pracę układu mielenia.

W przypadkach, w których przyczyna nie jest oczywista, zalecamy podejście do problemu w sposób kompleksowy. Zespół technologiczny ds. układów mielenia Weir Minerals specjalizuje się w identyfikowaniu i rozwiązywaniu nawet najbardziej skomplikowanych problemów w ramach usługi specjalnej lub jako część pełnego przeglądu. W naszych przeglądach technologicznych układów mielenia biorą udział specjaliści, którzy potrafią zidentyfikować punkty do poprawy i elementy nieefektywne w technologii klienta, jak również zdiagnozować źródła problemów, które wpływają na wydajność i żywotność.

Zainwestuj w moce rezerwowe

Najszybszym i najprostszym sposobem dostosowywania się do nowych warunków lub spełniania zmieniających się celów klasyfikacji jest możliwość dostosowania liczby cyklonów będących w użyciu. Większość zespołów zawiera wystarczającą liczbę czuwających cyklonów, aby zapewnić dodatkową wydajność rzędu 10%-20%. W przypadku operacji, przy których można spodziewać się znacznych zmian w składzie złoża rudy lub celów produkcyjnych w okresie funkcjonowania układu, inwestycja w dodatkowe moce może zwiększyć przychody zakładu w okresie eksploatacji.

pompy odwadniające

Copyright©. All rights reserved.