Jak zmniejszyć zużycie krawędzi wirnika pompy z wykorzystaniem innowacyjnej technologii wstępnego zawirowania? - Weir Minerals

Weir Minerals Poland

Specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań przetwórczych dla naszych klientów w sektorach przemysłu górniczego i mineralnego, przeróbki piasku i żwiru, energetyki węglowej i przemysłu ogólnego.

Serwis tel. +48 65 619 32 93

Weir Minerals Poland to także profesjonalny serwis. Nasze doświadczenie oraz wiedza gwarantuje...

Czytaj więcej...

Przemysł ogólny

W każdym procesie produkcji mamy do czynienia z mułem lub szlamem, których obecność wymaga...

Czytaj więcej...

Energetyka

W sektorze energetycznym rozwiązania Weir Minerals znajdują powszechne zastosowanie w...

Czytaj więcej...

Piasek i żwir

W miejscach, gdzie powstają drogi, budynki i infrastruktura, zazwyczaj potrzebne są znaczne ilości piasku...

Czytaj więcej...

Górnictwo i minerały

Nasze produkty są uznawane za wiodące na świecie w obróbce szlamu – zarówno jeśli chodzi o...

Czytaj więcej...

pompa-zanurzeniowa

Newsletter

Przepływ szlamu przez pompy może powodować problemy. Jest on gęsty, ma właściwości ścierne i zawiera różnorodne cząstki stałe.

Duże i gruboziarniste cząstki, które znajdują się w szlamie odgrywają największą rolę w zużyciu krawędzi natarcia łopatek wirnika pompy szlamowej w związku ze sposobem, w jakim ten przepływ cząstek się odbywa. Bezwładność dużych cząstek sprawia, że nie przepływają one razem ze strumieniem cieczy nośnej. Z tego powodu duże cząstki uderzają w krawędź natarcia łopatek.

 Kiedy szlam przepływa przez rurę, większe cząstki osiadają w dolnej części wlotu i są przenoszone wraz z ruchem płynu, natomiast mniejsze cząstki ulegają wymieszaniu ze szlamem. Oddzielanie cząstek wewnątrz przewodu rurowego oznacza, że do wlotu wirnika pompy odśrodkowej nie wpływa jednorodny szlam. Łopatki wirnika pompy odśrodkowej są zaprojektowane tak, aby przyjąć wpływającą ciecz i przyśpieszyć jej przepływ. Problem pojawia się, gdy szlam napływa do wirnika pompy szlamowej i następuje raptowna zmiana kierunku przepływu.

Małe i drobne cząstki przedostają się wraz z cieczą z przewodu rurowego do wirnika, w przeciwieństwie do cząstek dużych. Następnie poruszają się one dalej w linii prostej wraz z przepływem szlamu przez wirnik, uderzając w krawędź natarcia. Wysoka prędkość względna pomiędzy obracającą się łopatką a napływającymi cząstkami skutkuje zużyciem krawędzi natarcia wirnika. Skrócenie długości łopatek spowodowane uderzeniami dużych cząstek skutkuje zmniejszeniem wydajności pompy. W rezultacie pompa nie będzie w stanie osiągać wymaganej wysokości podnoszenia oraz natężenia przepływu, a wirnik będzie wymagał wymiany.

 Jak sobie z tym poradziliśmy?

W Weir Minerals stale doświadczaliśmy takiego problemu przy pracy w ciężkich warunkach panujących w zakładach przetwórstwa surowców mineralnych i chcieliśmy zwiększyć odporność na zużycie naszych pomp Warman®. Po dogłębnym przeanalizowaniu tej kwestii nasz zespół inżynierów wynalazł innowacyjne rozwiązanie, które zmniejszy zużycie uderzeniowe krawędzi natarcia łopatek. Tuleja wlotowa Warman® z łopatkami do wstępnego zawirowania.

Opatentowana przez nas tuleja wlotowa Warman® z łopatkami do wstępnego zawirowania powoduje zmianę kierunku ruchu gruboziarnistych cząstek stałych w dolnej części rury wlotowej względem krawędzi natarcia wirnika.

Jak to działa?

Łopatki do wstępnego zawirowania zmieniają sposób przepływu szlamu poprzez zmianę kierunku wirowania na kierunek przeciwny do ruchu wskazówek zegara, co odbywa się wraz z obrotami wirnika jeszcze zanim szlam dotrze w obszar działania wirnika. Wzbudzony ruch wirowy napływającej cieczy zmniejsza prędkość względną pomiędzy łopatkami wirnika i szlamem.

Kąt skrętu łopatek do wstępnego zawirowania umieszczonych w dolnej części tulei wlotowej jest większy niż innych łopatek na tulei. Służy to zwiększeniu prędkości obwodowej większych cząstek. Taka zmiana kąta wstępnego zawirowania zapewnia zmniejszenie prędkości względnej pomiędzy dużymi cząstkami i krawędzią natarcia łopatki przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego kąta uderzenia strumienia cieczy w łopatkę.

 

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z biuletynem technicznym zawartym w poniższym pliku pdf.

Broszury do pobrania

Biuletyn techniczny

 

 

wirnik pompy warman

pompy odwadniające

Copyright©. All rights reserved.